Wizja Zielonej Góry wg Kukiz’15

Zielona Góra 2028.

Zielona Góra przez ostatnie lata bardzo prężnie rozwijała się. Dziś liczy już 200tys. mieszkańców. Czemu zawdzięczamy ten sukces? 10 lat wcześniej włodarze przyjęli strategię dla miasta opartą na 3 podstawowych fundamentach: otwartości, jawności i uczciwości.
Fundamenty te stały się podwaliną do potężnych zmian, które nastały w naszym mieście. Magistrat stworzył model atrakcyjnego i przyjaznego miasta dla rodzin z dziećmi, seniorów i młodych. Stworzył model miasta FAIR PLAY nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Mieszkańcy zaczęli brać czynny udział w procesie współdecydowania o mieście. Wprowadzono Dzień Referendalny 1 raz do roku, a Konsultacje społeczne stały się nową jakością dialogu magistratu z mieszkańcami. Budżet Obywatelski od 2020r na stałe przeszedł w ręce Komisji Społecznej. Budżet Miasta stał się otwarty również dla mieszkańców.

W ciągu ostatniego 10-lecia powstał nowoczesny szpital, oraz tak potrzebny Dom Spokojnej Starości. Wybudowano brakujące żłobki i przedszkola.

Strefy przemysłowe przestały być miejscami, w których ludzie zarabiają najniższą krajową. Firmy funkcjonujące na strefach, w zamian za zwolnienia podatkowe, zobligowane zostały do podniesienia pensji swoim pracownikom wzorem dużych miast w Polsce. Inwestorzy, dzięki zaangażowaniu i międzynarodowemu doświadczeniu włodarzy miasta, coraz chętniej inwestują właśnie w Zielonej Górze.

Dzięki dobremu planowi zagospodarowania przestrzennego, możliwym stało się zbudowanie gęstej sieci połączeń komunikacyjnych. Niewielka opłata rocznego biletu Zgranej Rodziny sprawiła, że zielonogórzanie zdecydowanie częściej korzystają w mieście z komunikacji miejskiej aniżeli z własnych aut.

Dawna chluba naszego miasta winorośla zagościła na nowo w niemal wszystkich zielonych zakątkach. Regionalni producenci, oprócz wina, powrócili również do tradycji robienia winiaku oraz szampana. Są wspierani i promowani przez miasto.

W 2024r. nastąpiła długo planowana reaktywacja Miejskiego Browaru Zielonogórskiego. Nareszcie możemy wypić to, co sami uwarzyliśmy. Nieoficjalnym sercem miasta stała się wybudowana w 2022r. tradycyjna hala targowa mieszcząca się przy ul. Owocowej. Tam okoliczni rolnicy i producenci sprzedają swoje naturalne płody i wyroby.

Emeryci i renciści mogą bez wnoszenia jakichkolwiek opłat i formalności dorabiać do swojej renty czy emerytury. 1 raz w miesiącu odbywają się tam targi antyków. Od 2019r. zaczęto prowadzić nasadzenia drzew owocowych w mieście.

W ten sposób przywrócono koncepcję Zielonej Góry jako Miasta-Ogrodu, ku uciesze małych i dużych. Problem braku wody w mieście został rozwiązany – Dzika Ochla po rewitalizacji terenu stała się miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają rowerami i autobusami całe pokolenia, natomiast CRS stał się centrum wodnej rekreacji z zewnętrznymi basenami i zjeżdżalniami (AQUA PARK).

Wzgórza Piastowskie są od kilku lat małym centrum zimowych sportów. Mamy tam całoroczny stok narciarski oraz tor saneczkowy otwarty w sezonie. Ośrodek 5cioboju Nowoczesnego w Drzonkowie odzyskał dawny blask. Nasi lekkoatleci trenują na wyremontowanym stadionie przy ul.Sulechowskiej. Pasjonaci jazdy konnej cieszą się sporymi przywilejami na terenie miasta , a nowością w mieście jest Policja Konna. Miłośnicy strzelectwa mają możliwość doskonalić swoje umiejętności na powiększonej Strzelnicy obywatelskiej przy ul Strzeleckiej.

Wisienką na torcie został Las Odrzański. Reaktywowano typowo letnie zaplecze zielonogórskie. Już dziś zaczęło cieszyć się popularnością porównywalną do Spreewaldu. Nie dość,że możemy przepłynąć się tramwajami wodnymi po Odrze, to mamy również możliwość wynajęcia łódki czy kajaka, aby skorzystać z uroków oczek wodnych w tym przyrodniczo atrakcyjnym miejscu. W nieopodal znajdującej się restauracji, lokalnej kuchni towarzyszą tutejsze piwa, wina i winiaki.

W kanon imprez zielonogórskich na stałe wpisane są : winobranie, bachanalia, kabaretobranie oraz festiwal zielonogórski (wyremontowany Amfiteatr ).

W 2027r. rozpoczęto budowę Zielonogórskiego Portu Lotniczego. Znajduje się on przy S3 (przy Trasie Północnej). Port Lotniczy w Babimoście docelowo będzie Portem Lotniczym Cargo.

Czy tak będzie – zależy od Ciebie!
Kukiz’15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *